گوگل کروم در نسخه جدید، فضای کمتری از حافظه رم را اشغال می‌کند گوگل کروم در نسخه جدید، فضای کمتری از حافظه رم را اشغال می‌کند

 | تاریخ ارسال: 1400/2/22 | 

گوگل کروم (Google Chrome) محبوب‌ترین مرورگر وب دنیا است؛ بااین‌حال، همواره به‌دلیل اشغال فضای زیاد از حافظه‌ی رم سیستم با انتقادهای فراوانی مواجه بوده است. گوگل مدت‌ها است می‌گوید با اعمال برخی بهینه‌سازی‌ها به‌مرور‌زمان تلاش می‌کند مصرف رم کروم را کاهش دهد و در جدیدترین به‌روزرسانی این مرورگر برای سیستم‌‌عامل‌های مک OS و ویندوز و اندورید، میزان اشغال حافظه‌ی رم کاهش پیدا کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری 9to5Google به‌نقل از بیانیه‌ی مطبوعاتی گوگل، این شرکت اهل مانتین ویو در جدیدترین نسخه‌ از مرورگر کروم سراغ استفاده از راهکاری اختصاصی برای  سیستم تخصیص‌دهنده‌ی پیشرفته‌ی حافظه‌ رفته است. PartitionAlloc به‌گونه‌ای بهینه‌ شده است تا تأخیر بسیار کمی در فرایند تخصیص حافظه ارائه دهد و امنیتش افزایش یابد. براساس اعلام گوگل، PartitionAlloc در تمامی بخش‌های کروم اندروید و نسخه‌ی ویندوز ۶۴ بیتی آن استفاده شده است.

در بیانیه‌ی گوگل آمده است در Chrome M89 برای ویندوز، اشغال فضای رم کاهش چشمگیری یافته است (حداکثر ۲۲ درصد در پردازش‌های مرورگر و ۸ درصد در رندر و ۳ درصد در بخش GPU). علاوه‌براین، گوگل ادعا می‌کند پاسخ‌گو‌بودن (Responsiveness) مرورگرش را ۹ درصد بهبود داده است.

نسخه‌ی جدید کروم در زمینه‌ی استفاده کردن یا نکردن از حافظه نیز‌ هوشمندانه‌تر عمل می‌‌کند. از‌این‌پس، کروم به‌ازای هر تب به حداکثر ۱۰۰ مبی‌بایت (MiB) نیاز پیدا می‌کند که روی برخی از وب‌سایت‌های محبوب بیش از ۲۰ درصد است. کروم برای دستیابی به این هدف، حافظه‌ای را رها می‌کند که تبِ بازشده از آن استفاده نمی‌کند (نظیر تصاویر بزرگی که با اسکرول از آن‌ها رد می‌شوید). 

گوگل می‌گوید اخیرا میزان اشغال حافظه‌ی رم با تب‌های پس‌زمینه‌ی کروم در سیستم‌عامل مک OS را ۸ درصد کاهش داده است. این میزان در برخی از سیستم‌ها به بیش از یک گیگابایت ترجمه می‌شود. Tab Throttling که با کروم 87 معرفی شد و در کروم 88 به‌صورت گسترده دردسترس قرار گرفت، مسئول بهبود ۶۵ درصدی امتیاز Apple Energy Impact برای صفحات پس‌زمینه است. در نتیجه‌ی این اتفاق، رایانه‌های مک خنک‌تر و فن‌های سیستم بی‌صدا‌تر می‌مانند.

در پلتفرم موبایل، گوگل با استفاده از Android App Bundle دانلودها را به‌ازای هر دستگاه بهینه می‌کند و از isolatedSplits استفاده می‌کند تا وظایف کاری را تقسیم و درصورت نیاز آن‌ها را بارگذاری کند. این تکنیک باعث شده است میزان کرش کروم درنتیجه‌ی اشغال بیش‌از‌حد منابع کاهش یابد، میزان استفاده از حافظه ۵ درصد کم شود، زمان بازشدن اپلیکیشن ۷٫۵ درصد افزایش پیدا کند و صفحات ۲ درصد سریع‌تر بارگذاری شوند.

نسخه‌ی ۶۴ بیتی کروم روی دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل جدیدتر از اندروید 10 با بیش از هشت گیگابایت حافظه‌ی رم بازسازی شده است تا تجربه‌ی باثبات‌تری ارائه دهد. به‌لطف این تغییرات، نسخه‌ی یادشده‌ی کروم ۸٫۵ درصد سریع‌تر صفحات را بازگذاری می‌کند و اسکرول روان را ۲۸ درصد بهبود می‌بخشد. نسخه‌ی جدید باعث می‌شود زمان بازشدن تب‌های Freeze-Dried (تب‌های سبک با حجم برابر با یک اسکرین‌شات‌) در نسخه‌ی موبایل کروم ۱۳ درصد کاهش پیدا کند.
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 878 بار   |   دفعات چاپ: 178 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر