ورود به پنل کاربری

صعود رتبه وبومتریکس دانشگاه در سال 2018 صعود رتبه داخلی و بین المللی وبومتریکس دانشگاه در سال 2018

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۱۱ | 
بر اساس رتبه بندی وبومتریکس در سال 2018، دانشگاه خوارزمی در میان دانشگاه­های ایران، با یک پله صعود، در جایگاه 38 قرار گرفته و در رتبه جهانی نیز 124 پله صعود کرده است.
در آخرین نسخه وبومتریکس دانشگاه‌های دنیا، اطلاعات مبتنی بر وب حدود 27000 دانشگاه دنیا تحلیل شده است. این اطلاعات در نخستین هفته‌های ژانویه و جولای جمع‌آوری شده و بر اساس شاخصی مرکب از چهار پارامتر رتبه بندی می­شود و همه ساله در انتهای ماه‌های ژانویه و جولای منتشر می‌گردد که یک مقیاس وبی برای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را فراهم آورده و میزان فعالیت علمی وب‌گاه‌های آموزشی را به‌ صورت دوره‌ای نشان می‌دهد. شاخص‌های وبومتریکس میزان توجه مؤسسات و دانشگاه‌ها را به نشر اینترنتی نشان می­دهد. به عبارت دیگر هدف اصلی این رتبه‌بندی حمایت از طرح‌های دسترسی آزاد به ‌منظور افزایش انتقال علم و دانش تولید شده توسط دانشگاه‌ها به کل جامعه است. لذا هدف از این رتبه‌بندی، ارزیابی طراحی وب‌سایت‌ها و میزان بازدید آن‌ها نیست بلکه رتبه مناسب برای یک دانشگاه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که حضور آن دانشگاه در فضای مجازی، آیینه‌ای تمام‌نما از دانشگاه در فضای واقعی باشد. لذا برخی از دانشگاه‌های با کیفیت آموزشی بالا ممکن است به دلیل عدم تمایل به سیاست‌های انتشار اینترنتی، در این نوع رتبه‌بندی جایگاه مورد انتظار را به دست نیاورند. در واقع هدف این رده‌بندی ایجاد انگیزه برای مؤسسات و کارشناسان است تا حضور وب آن‌ها منعکس‌کننده دقیق فعالیت‌هایشان باشد.

در حال حاضر چهار شاخص اصلی به‌عنوان فاکتورهای ارزیابی وبومتریکس وجود دارد که بر اساس آخرین نسخه (جولای ۲۰۱۸)، ضریب تاثیر شاخص "EXCELLENCE"، بیشترین ارجاعات به مقالات اساتید دانشگاه، به ۳۵٪ افزایش یافته است.

 
امید است با توجه به شاخص­های برشمرده و درصد اهمیت آن­ها، بتوان با پیاده سازی راهکارهای کاربردی و موثر، به این مهم دست یافت.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 6323 بار   |   دفعات چاپ: 358 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر