ورود به پنل کاربری

راهنمای صرفه جویی در مصرف برق کامپیوتر

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲۵ | 
معمولاً کامپیوتر در تمام روز کار می کند و مانیتور نیز همواره روشن است و فقط مدت زمان کوتاهی روی Screen Saver است. بیشتر دستگاهها در حالت Stand-by هستند و نیاز به برق مداوم دارند. اما با رعایت ۵ نکته می توانید میزان برق مصرفی کامپیوتر خود را کاهش دهید. 
۱- مانیتور 
هر قدر مانیتور بزرگتر باشد، میزان برق مصرفی آن نیز بیشتر است. یک مانیتور ۱۷ اینچ، ۷۰% برق ورودی به کامپیوتر را مصرف می کند. یک مانیتور ۱۹ اینچ ۱۰ برابر بیشتر از یکNotebook برق مصرف می کند. 
راه حل:  مانیتور خود را به گونه ای تنظیم کنید که پس از ۱۵ دقیقه استفاده نکردن از کامپیوتر در حالت Stand-by قرار بگیرد. این کار در میزان برق مصرفی تا ۶۰% صرفه جویی می کند. در صورتی که مدت زمان طولانی نمی خواهید از مانیتور استفاده کنید، مانیتور را به طور کامل خاموش کنید. 
۲- Screen Saver 
هر قدر Screen Saver رنگی تر باشد، به برق بیشتری نیاز دارد. 
راه حل:  Screen Saver ساده ای نصب کنید. با این کار می توانید میزان برق مصرفی مانیتور را تا ۱۵% کم کنید. 
۳- اسکنر، چاپگر، مودم 
زمانی که کامپیوتر روشن است، اسکنر، چاپگر و مودم نیز در حالت Stand-by قرار دارند. از این رو به برق مداوم احتیاج دارند. این وسایل، بندرت خودشان کلید روشن و خاموش دارند. 
راه حل:در زمان عدم استفاده از هر کدام از این وسایل جانبی تا زمانی که به آنها نیاز ندارید آنها را به برق متصل نکنید. این کار در میزان مصرف برق تا ۵ درصد صرفه جویی می کند. 
۴- هارد دیسک 
اگر شما دو هارد داشته باشید و از آن بندرت استفاده می کنید، می توانید روی Start کلیک کنید. وارد Control Panel شوید و سپس Setting , Power Option را انتخاب کنید. درPower Option برای هارد دوم زمان ۱۰ دقیقه را انتخاب نمایید تا زمانی که بدون استفاده باقی می ماند، پس از ۱۰ دقیقه خاموش شود. این کار، میزان برق مصرفی هارد را به نصف کاهش می دهد. 
CPU - ۵  (واحد پردازش مرکزی ) :    
آیا می دانید که CPU شما وقتی فعالیت ندارد،درست مانند وقتی که کاملاً ازآن کار کشیده می شود، برق مصرف می کند؟زیرا سیستم عاملهای  ۹۵ و ۹۸ و NT و ۲۰۰۰ ( به صورت غیر موثر ) از عملکرد Suspend-On-HLT که در همه CPU های سریع امروزی قابل دسترسی است، استفاده نمی کند. به همین دلیل برق به طور متناوب و دائمی هدر می رود و گرمای حاصله در Case کامپیوتر پخش می شود. 
اما این موضوع، قابل رفع است. به کمک برنامه کم حجمی به نام Cpuidle ، امکان راه اندازی و استفاده از این عملکرد وجود دارد.از آنجا که اکثر CPU ها در بیشتر زمانهای پردازش عادی( مثلاً در حین جستجو در اینترنت یا در حین کار روی متن ) ، هیچ عملی انجام نمی دهند. کاربرد این برنامه در این حالت به صورت واضح مشخص می شود. در این حالت، درجه حرارت CPU و همچنین مصرف برق به طور مشهودی پایین می آید.
این برنامه، عملکرد Suspend-On-HLT پروسسور شما را فعال می کند و باعث می شود که اگر پروسسور هیچ کاری را انجام ندهد، HLT عمل کند و در کمترین زمان، پروسسور را در Suspend-Modus قرار دهد. با این کار، پروسسور برق کمتری مصرف مـی کند و در نتیجه، گرمای کمتری به وجود می آید. حتی تحت ویندوز ۲۰۰۰ ، یکCeleron۵۰۰ CPU با دمای ۳۷درجه سانتیگرادو با برنامه pro Cpuidle می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 
این برنامه از Idle loop سیستم عامل استفاده می کند و فقط زمانی فعال می شود که CPU واقعاً هیچ کاری نداشته باشد. به این دلیل، روی بازدهی سیستم، اثری ندارد. در هنگامی که بارِ روی CPU زیاد باشد، Cpuidle کاملاً غیرفعال است. مادامی که شما مصرف برق یا حرارت CPU را اندازه نگیرید، به هیچ عنوان متوجه نخواهید شد که Cpuidleفعال است. 
از آنجا که هنگام بار بر روی CPU ( مثلاً بازی کردن و محاسبات پیچیده) ، Cpuidle غیر فعال است و CPU بدون Cpuidle به همان اندازه گرما تولید می کند. مسلماً شما به همراهCPU احتیاج به یک خنک کننده ( هیت سنیک ) دارید. چون سیستمی که فقط با بار کم CPU ، به طور پایدار کار کند، مورد نظر نیست. 
Cpuidle در سراسر دنیا شناخته شده است و در مجله های کامپیوتر (مانند CNet) مقاله های چند صفحه ای معرفی شده است. 
اگر کسی مایل به استفاده از این برنامه باشد، سایت معرفی کننده این برنامه[url]www.frozen-silicon.de[/url] بنا بر خواست شخص کاربر، نرم افزاراین برنامه را به صورت دیسکت یا توسط e-mail ارسال می کند.این سایت، نام و e-mail شخص کاربر را به سازنده این برنامه ارسال می کند که این کار باعث می شود Update رایگان و ساپورت توسط سازنده برنامه ارائه شود. 
۶ _  حتی کامپیوتر خاموش نیز برق مصرف می کند. 
راه حل:  استفاده از پریز های رابط مجهز به کلید قطع و وصل. زیرا با استفاده از این نوع پریز می توانید PC را کاملاً از شبکه برق جدا کنید و یا حداقل کلیدی که در پشت کامپیوتر قرار دارد در حالت صفر قرار دهید.
خاموش و روشن شدن اتوماتیک کامپیوتر در یک روز خاص!
 Power off ابزار مفیدی است که به کمک آن می توان PC را در زمان از قبل تعیین شده به صورت اتوماتیک Shutdown کرد، دوباره استارت کرده یا در حالت Standby قرار داد. با این ابزار، بدون نظارت دائم می توانید روز کاری خود را تنظیم کنید و دیگر لازم نیست به این موضوع فکر کنید که هزینه Online بودن در اینترنت یا برق مصرفی چقدر خواهد بود. 
Power off کامپیوتر شما را در یک زمان از پیش تعیین شده یا پس از اینکه پردازش یک عمل مشخص مانند Download یا Defragement به پایان رسید، به صورت اتوماتیک خاموش می کند. در این حالت می توانید کامپیوتر خود را در حالت Standby-Modus قرار دهید یا اینکه آن را کاملاً خاموش کنید، البته به شرطی که سخت افزار شما این موضوع را پشتیبانی کند. 
 اگر کامپیوتر شما به طور کلی خاموش شود، به محض اینکه به صورت دستی از طریق Start/Exit بر روی Shutdown کلیک کنید، این حالت به صورت اتوماتیک با Power offشروع به کار می کند. به علاوه، این برنامه رایگان امکانی ارائه می دهد که کامپیوتر دوباره استارت شود یا کاربری از شبکه خارج شود. 
همه این کارها را می توانید بلافاصله یا به صورت برنامه ریزی شده در یک تاریخ مشخص یا زمان تعیین شده تعریف کنید و انجام دهید. 
به کمک Power off می توانید این فرمان را بدهید که قبل از عمل Shutdown کامپیوتر، یک برنامه مشخص ادامه پیدا کند. برای مثال می توانید اسکن ویروس خود را قبل از عملShutdown برای بازبینی و کنترل دوباره فایل ها تنظیم کنید. 
Power off همچنین به صورت عملکرد از راه دور (Remote-Control) قابل استفاده است، در نتیجه یک مدیر شبکه می تواند همه یا بعضی از کامپیوترها را Power off کند. 
این برنامه تحت ویندوز۹، ME ، NT ، ۲۰۰۰ و XP اجرا می شود. قبل از نصب برنامه، باید حتماً فایل Readme را بخوانید. این برنامه را می توانید از سایت www.freenet.de با زیابی نمایید.

روشهای کاهش مصرف برق نمایشگر (مانیتور)  :‌
 امروزه اکثر مانیتورهای موجود بازار دارای حالت های هوشمندی برای کاستن از مقدار برق مصرفی هستند و به صورت اتوماتیک در چهار مرحله فعال می گردند:
 ۱- استفاده از محافظ صفحه نمایش Screen  Saver) : در این حالت از آسیب دیدن مانیتور براثر یکنواختی شعاع الکترونی جلوگیری می گردد.    
۲- حالت آماده باش (Stand by) : در این حالت مانیتور ۵۰ درصد از مصرف برق می کاهد و به سرعت به ورودی ها پاسخ می دهد. 
 ۳- حالت تعلیق (Suspend) : در این حالت لامپ تصویر مانیتور در حالت خاموش است و ۸۵ تا ۹۰ درصد از ۱۰۰ درصد برق لازم برای کارکردن مانیتور کاسته می شود. در این حالت پاسخ به ورودی ها کمی کند است. 
 ۴- مرحله خاموشی: در این مرحله عمل خاموشی به وسیله کاربر به وسیله کلید روشن، خاموش مانیتور صورت نگرفته بلکه به صورت هوشمندانه این کار توسط مانیتور انجام می گیرد، برق مصرفی در این حالت ۳ تا ۷ ولت است. 
تکنولوژی مورد استفاده در مانیتورها میزان مصرف انرژی آن ها را تعیین می کند. نمایشگرهای CRT از ۱۱۰ وات استفاده می نمایند، اما مانیتورهایی با تکنولوژی LCD از ۳۰ تا ۴۰ وات انرژی استفاده می نمایند. نمایشگرهای هوشمند دارای ۴ مرحله کاری هستند که مصرف برق را در آن ها بتدریج کم می کنند. 
۱- حالت روشن و عملیاتی: در این مرحله چه نمایشگر در حال کار باشد و چه برنامه محافظ صفحه نمایش در حال اجرا، بیشترین برق مصرف می شود. 
۲- مرحله آماده باش(standby ):این مرحله تنها ۵۰ درصد برق کمتر مصرف می کند و به سرعت به ورودی ها پاسخ می دهد. 
۳- مرحله خواب یا تعلیق (suspend): در این حالت لامپ تصویر در عمل خاموش است و نمایشگر ۱۰ تا ۱۵ وات برق مصرف می کند و اگر کلیدی را فشار دهید نمایشگر به آهستگی روشن می شود. 
۴- مرحله خاموشی: آخرین حالت مرحله خاموشی است که در این مرحله عمل خاموشی به طور فیزیکی بوسیله کاربر با کلیدهای خاموش و روشن صورت نگرفته است، بلکه مدارهای داخلی هنوز فعال هستند و نمایشگر ۳ تا ۷ وات برق مصرف می نماید. 
جهت فعال کردن امکان صرفه جویی در مصرف برق در نمایشگرها، در ویندوز مراحل زیر را انجام دهید: از control Panel، ِِِDisplay را انتخاب نمایید، سپس وارد Display Properties شوید و Screen Server را انتخاب کنید. در این برگه در Energy ، Setting را انتخاب نمایید. برای انتخاب الگوی انرژی، Power schemes و برای رایانه شخصیHome/Office desk و جهت رایانه های کیفی و کتابی Portable/laptop را برگزینید. 
در گزینه Turn off Monitor زمانی را که بعد از آن نمایشگر باید به حالت کم مصرفی برسد انتخاب نمایید. اگر Never را انتخاب کنید خصوصیات صرفه جویی در انرژی غیرفعال خواهد شد. در جلوی گزینه System Standby می توانید زمان بی کاری رایانه را تعریف کنید تا پس از آن سیستم به حالت آماده به کار در آید. در قسمت Turn off Hard disksنیز می توانید دیسک سخت را در مواقع بی کاری غیرفعال نمایید.
شایعات سخت افزاری:
برای اینکه کامپیوتر دیرتر خراب شود باید آنرا در تمام مدت روز نگه داشت؟
اگر چه چنین تصوری در ابتدا مضحک به نظر می رسد اما بسیاری از کاربران چنین روشی را دنبال می کنند و در مدت استفاده از کامپیوتر آنرا روشن می گذارند . بدون توجه به اینکه تمام اجزای داخل کامپیوتر الکتریسته مصرف می کنند . برای یک مثال یک مانیتور معمولی در هر ساعت ۱۳۰ وات برق مصرف می کند اگر این مانیتور به مدت ۱۰ ساعت روشن بماند در طول ۲۵۰ روز چیزی در حدود ۳۲۵ کیلووات برق مصرف خواهد کرد. .
بسیاری فکر می کنند روشن و حاموش کردن کامپیوتر از عمر آن می کاهد در صورتی که چنین نیست . برای مثال هارد دیسک  را در نظر بگیرید . اکثر مردم فکر می کنند اگر سیستمی زیاد راه اندازی شود درایو سخت آن خراب می شود . در صورتی که این تصور غلطی است . آقای Richard Van Dyke ریس بخش مهندسی شرکت Maxtor در این باره چنین می گوید" اکثر شرکت هایی که  هارد دیسک تولید می کنند پس از هر سری تولید نمونه هایی از درایو را آزمایش کرده و چیزی حدود هزار بار آن را روشن وخاموش می کنند .نتایج این آزمایشات نشان می دهد که یکی دوبار خاموش کردن سیستم در طول روز هیچ ضرری برای آن نخواهد داشت . پس روشن نگه داشتن سیستم در طول روز باعث مصرف برق زیاد شده و هیچ سودی ندارد.
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 4821 بار   |   دفعات چاپ: 186 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر