ورود به پنل کاربری

افزایش سرعت کامپیوتر و لپ تاپ - ویندوز و مکینتاش

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱/۱۸ | 

یا احساس میکنید کامپیوتر یا لپ تاپ شما کند کار میکنه؟
با رعایت این نکات ساده میتونید سرعت کامپیوتر رو به طور چشمگیری افزایش بدید.

1- هارد دیسک را چک کنید: به طور استاندارد از کل فضای دیسک مقدار 15% آن باید خالی باشد. پس به طور میانگین 15% هر یک از درایوها باید خالی باشد.
 
2- برنامه هایی که از آنها استفاده نمیکنید را پاک کنید: برای اینکار به Control Panel رفته و بر حسب سیستم عامل گزینه uninstall a program یا ADD/REMOVE را انتخاب کنید.
 
3- برنامه هایی که در Startup اجرا میشوند را بررسی کنید و از اجرای غیر ضروری ها جلوگیری کنید: برای اینکار در run دستور msconfig را وارد کرده و از پنجره باز شده تب startup برنامه ها را کنترل کنید.
 
4- استفاده از آنتی ویروس های سبک : بدلیل اینکه آنتی ویروس ها یا spyware scanner از شروع ویندوز تا خاتمه آن در حال اجرا خواهند بود انتخاب این برنامه ها بسیار مهم هست.
 
5- Disk Cleanup: این عمل می تواند صدها مگابایت از فایلهای موقت و غیر لازم رو پاک کند در ویندوزهای xp ، ویستا و 7 میتوان با راست کلیک برروی درایو مورد نظر و انتخاب Properties و بعد Disc Cleanup رو انتخاب کنید.
 
6- Disk Defragment: شاید معروفترین عمل برای بهبود عملکرد کامپیوترها باشد.این عمل باعث میشود هارد درایو به راحتی و سریع تر به اطلاعات دسترسی داشته باشد. برای اینکار در My Computer برروی درایو مورد نظر راست کلیک و Properties بعد به تب Tools رفته و برروی Defragment Now کلیک کنید.
 
7- چک کردن برای Error : برای اینکار در Mycomputer برروی درایو مورد نظر راست کلیک و Properties بعد به تب Tools رفته و Check Now را کلیک کنید. اگر پیغام Windows can't check the disk while it's in use را مشاهده کردید برروی Schedule Disk Check کلیک کنید تا در ریستارت بعدی اسکن انجام شود.
 
8- غیر فعال کردن indexing: برای اینکار در My Computer برروی درایو مورد نظر راست کلیک و Properties را انتخاب و تیک گزینه allow files on this drive to have …
توجه: اگر از قابلیتهای جستجو در ویندوز استفاده میکنید این عمل رو انجام ندهید.
 
9- تمیز کردن Prefetch folder: ویندوز برای هر نرم افزاری یک فایل ذخیره میکند که به باز شدن سریع آن در مراحل بعدی کمک میکند اما بعد از گذشت زمان زیادی از نصب ویندوز این فولدر پر از فایلهای گوناگون میشود و ممکن است مشکلاتی پیش آورد. برای پاک کردن این فایها:
Notepad را باز کنید و این دو خط را در آن کپی کنید
del C:WindowsPrefetch*.* /Q
Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks
با اسم faster.bat در دسکتاپ سیو کنید
فایل ایجاد شده را اجرا کنید تا برنامه ها روانتر اجرا شوند.
 
10- تعویض Prefetch Parameters: این قسمت کمی خطرناک است و باید به درستی انجام شود وگرنه به ویندوز آسیب میرساند پس اگر دقت کافی را ندارید ادامه ندید:
وارد regedit بشید (تایپ regedit در run)
به آدرس زیر برید:
HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Contro l>Session Manager>Memory Management>Prefetch Parameters
برروی EnablePrefetcher دوبل کلیک کنید و عدد موجود رو که 3 هست به 2 تغییر دهید تا زمان بوت شدن ویندوز کمتر بشود.
 
11- اضافه کردن RAM: اگر کامپیوتر شما RAM کافی در اختیار نداشته باشد عملکرد اون کند خواهد بود. برای اینکه بدونید کامپیوتر به RAM اضافی نیاز دارد یا خیر برروی نوار استارت کلیک راست کرده و گزینه Star Task Manager رو انتخاب کرده و در تب Performance و در قسمت Physical Memory گزینه FREE رو پیدا کنید. اگر عدد نوشته شده جلوی این گزینه به عدد 0 نزدیک بود بدونید که شما نیاز به RAM اضافی دارید.
12- برای هر تغییری که ایجاد میشه سیستم رو ریستارت کنید.
 
13- گجتها را پاک کنید: هر گجتی برروی دسکتاپ باعث کندی میشود.
 
14- اگر چند کاربر از سیستم استفاده میکنند دقت کنید که حساب کاربری که از آن استفاده نمیشود Log Off شود.


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 794 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر