مراحل تصویری نصب ویندوز 8

در آموزش با روش نصب و استفاده از Windows 8 آشنا می‌شويد. روش نصب اين نسخه از ويندوز نسبت به نسخه‌های قبلی آن بسيار ساده و راحت می‌باشد. در ابتدا بايد کامپيوتر خود را روشن کرده و DVD مربوط به نصب سيستم عامل Windows 8 را در DVD Drive خود قرار دهيد       

                            

                        

در صورتی که بر روی کامپيوتر شما ويندوز 7 نصب می‌شود بدون تغييری در سخت‌افزار خود می‌توانيد ويندوز 8 را نيز نصب کنيد. ولی بصورت خلاصه حداقل سخت‌افزار لازم برای نصب ويندوز 8 بصورت زير است .

  • CPU ---> 1GHz
  • 1 GB رم برای نسخه 32 بيتی و 2 GB  رم برای نسخه 64 بيتی
  • 16 GB فضا در HardWare برای نسخه 32 بيتی و GB  20 برای نسخه 64 بيتی
  • برای پشتيبانی از سيستم touch يا تماس با انگشت لازم است که تبلت يا مانيتور شما سخت‌افزار مالتی تاچ (Multitouch) را دارا باشد .
  • برای دسترسی به Windows Store نيز بايد دارای دسترسی به اينترنت و صفحه نمايش با رزولوشن 1024 در 768 باشيد .

اکنون کامپيوتر را روشن کرده و DVD نصب Windows 8 را در DVD Drive قرار داده‌ايم
 

                                                                                                              
در اين حالت پيغام روبرو ظاهر می‌شود. در اين زمان بايد يک کليد از صفحه کليد را فشار دهيد در صورتی که در زمان مناسب اين کار را انجام ندهيد اين پيغام حذف شده و کامپيوتر از روی هارد ديسک يا شبکه بالا می‌آيد Boot می‌شود و برای ديدن دوباره اين پيغام بايد کامپيوتر را Restart کنيد. اکنون يک کليد از صفحه کليد را فشار دهيد تا برنامه نصب از روی  DVD  شروع بکار کند                                                                       

   AWT IMAGE                              

اکنون برنامه نصب شروع به کار کرده است و بايد منتظر باشيد
                              
در صورتی که بعد از مدتی خطای روبرو به شما نمايش داده شد،
Your PC ran into a problem and needs to‌ restart. We're just collecting some info,‌ and then we'll restart for you.‌
نشان دهنده اين است که در يک برنامه مجازی‌سازی قديمی در حال نصب ويندوز 8 هستيد تنها کاری که بايد انجام دهيد اين است که برنامه مجازی‌سازی خود را به روز‌رسانی کرده و از نسخه جديد آن استفاده کنيد.

                             

در اين قسمت زبانی که با استفاده از آن برنامه نصب اجرا خواهد شد و پيش‌فرض زبان، زمان و نوع صفحه کليد در ويندوزی که در حال نصب آن هستيم تعيين می‌شود. فارسی‌سازی صفحه کليد در اين انجام نمی‌شود در انتهای اين بخش به بررسی روش اضافه کردن زبان فارسی خواهيم پرداخت. روی دکمه Next کليک کنيد روی دکمه Install now کليک کنيد.  

                             

در اين قسمت ما در حال نصب نسخه Professional 64 بيتی هستيم در صورتی که برنامه نصب شما شامل هر دو نسخه 64 بيتی و 32 بيتی باشد در اين قسمت نسخه مورد نظر از شما پرسيده می‌شود
سيستم عامل ويندوز 8 براساس دو معماری x86- 32 )بيتی) و x64- 64) بيتی) قابل نصب است. عبارت 32 بيتی و 64 بيتی اشاره به معماری پردازشگر (CPU) کامپيوتر شما دارد. مزيت نسخه 64 بيتی در سرعت بيشتر آن و توانايی استفاده از حافظه بيشتر است . در نسخه 32 بيتی فقط 2 GB از حافظه نصب شده در کامپيوتر شما قابل دسترس خواهد بود. در اين قسمت قوانين نحوه استفاده از Windows 8 نوشته شده است .

روی گزينه I accept the license terms که نشان دهنده خواندن و قبول داشتن اين قوانين است کليک کنيد .
روی دکمه Next کليک کنيد

                              

اکنون بايد نوع روش نصب را تعيين کنيد. در صورتی که می‌خواهيد نسخه قبلی ويندوز که در کامپيوتر شما نصب شده است به Windows 8 ارتقاء پيدا کند گزينه اول (Upgrade: Install Windows and keep files, settings and applications) را انتخاب نمائيد. اين گزينه فقط زمانی در دسترس هست که يک نسخه از ويندوز در کامپيوتر شما نصب شده باشد .

با انتخاب گزينه دوم (Custom: Install Windows only) يک نسخه جديد از ويندوز بر روی کامپيوتر شما نصب می‌شود .
توجه : در صورتی که می‌خواهيد دو نسخه از ويندوز مثلاً 7 و 8 را در کنار يکديگر داشته باشيد بايد اين گزينه را انتخاب کنيد در هر دو حالت فوق هيچ فايلی از روی کامپيوتر شما پاک نمی‌شود ولی پيشنهاد می‌شود که از فايلهای خود پشتيبان تهيه کنيد .

 روی گزينه( (Custom advanced کليک کنيد.

                              
اکنون بايد پارتيشنی از هارد ديسک که در آن ويندوز نصب می‌شود را انتخاب کنيد. در اين مثال يک پارتيشن فقط وجود دارد. در صورتی که چندين پارتيشن داشته باشيد می‌توانيد پارتيشن مورد نظر خود را انتخاب کنيد. برای مديريت پارتيشنها روی گزينه( (Drive options advanced کليک کنيد .

                             
با کليک بر روی دکمه Delete پارتيشنی که انتخاب شده است حذف می‌شود. در صورتی که روی گزينه Format کليک کنيد پارتيشن انتخاب شده فرمت شده و تمامی اطلاعات موجود بر روی آن پارتيشن حذف می‌شود . برای ايجاد يک پارتيشن جديد روی گزينه New کليک کنيد.

                              
اکنون می‌توانيد مقدار سايز پارتيشن جديد بر حسب MB را وارد نمائيد. بعد از وارد کردن سايز پارتيشن جديد روی دکمه Apply کليک کنيد تا پارتيشن جديد ساخته شود. توجه کنيد که با تغيير اندازه يا ايجاد پارتيشن جديد تمامی اطلاعات موجود بر روی تمامی پارتيشن‌ها يعنی کل هارد‌ ديسک پاک می‌شود . برای انصراف روی دکمه Cancel کليک کنيد.

                             
توجه : در صورتی که می‌خواهيد دو نسخه از ويندوز مثلاً 7 و 8 را در کنار يکديگر داشته باشيد بايد پارتيشنی را انتخاب کنيد که در آن ويندوز نصب نشده باشد.
روی دکمه Next کليک کنيد.


AWT IMAGE                           

اکنون بايد منتظر بمانيد تا فايلهای نصب کپی شده و نصب شوند. اين زمان بين 10 تا 15 دقيقه خواهد بود .

                              

   اکنون تمامی فايلها کپی شده و سيستم عامل Windows 8 می‌خواهد کامپيوتر را Restart کند .

                             

به دليل اينکه هنوز DVD نصب Windows 8 داخل DVD Drive می‌باشد پيغام روبرو ظاهر شده است. توجه کنيد که در اين قسمت نبايد هيچ دکمه‌ای را فشار دهيد در صورتی که کليدی از صفحه کليد را فشار دهيد برنامه نصب از ابتدا اجرا می‌شود. بعد از مدت زمانی اين پيغام رد می‌شود.
اکنون برنامه نصب در حال تکميل روند نصب است. بعد از مدتی برنامه نصب دوباره کامپيوتر شما را restart می‌کند.
اکنون کامپيوتر Restart شده و دوباره برنامه نصب بصورت خودکار شروع به تکميل روند نصب می‌کند .
در اين قسمت شما بايد يک نام برای اين کامپيوتر اعلام کنيد . روی دکمه Next کليک کنيد .

                              

در اين قسمت برای انجام تنظيمات ديگر دو گزينه Use express settings و Customize قابل انتخاب است. در صورتی که گزينه User express settings را انتخاب کنيد بصورت پيش‌فرض تنظماتی برای نصب انجام خواهد شد و ديگر از شما سوال پرسيده نمی‌شود. با انتخاب گزينه Customize تمامی تنظيمات از شما پرسيده می‌شود .

روی دکمه Customize کليک کنيد .

                              

در قدم اول تنظيمات مربوط به اشتراک‌گذاری فايلها از شما پرسيده می‌شود. به اشتراک‌گذاری فايلها به اين معنی است که شما بتوانيد به فايلهای کامپيوتر ديگری که در يک شبکه قرار دارد دسترسی داشته باشيد يا کامپيوترهای ديگر موجود در شبکه به فايلهای کامپيوتر شما بتوانند دسترسی داشته باشند. توجه کنيد در اين قسمت فقط تعيين می‌کنيد که چنين ويژگی وجود داشته باشد يا خير. اينکه کدام فايلها به اشتراک گذاشته شود تا کاربران ديگر بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند در داخل سيستم‌عامل ويندوز تعيين می‌شود .

برای ايجاد سرويس Sharing يا به اشتراک‌گذاری روی گزينه Yes, turn on sharing and connect to devices کليک کنيد .

                             

در قسمت اول تعيين می‌شود که بروز‌رسانی يا Update ويندوز به چه صورت انجام شود. برای آنکه بروز‌رسانی بصورت خودکار انجام نشود روی ليست باز شونده Windows Update کليک کنيد با انتخاب گزينه اول تمامی Update ها بصورت خودکار نصب می‌شوند. توسط گزينه دوم فقط Update های مهم نصب می‌شوند و با انتخاب گزينه آخر Update ها نصب و دانلود نخواهند شد.

برای عدم بروز‌رسانی روی گزينه Don't set up Windows Update کليک کنيد.

                             

 

  عدم بروز‌رسانی ويندوز به هيچ وجه توصيه نمی‌شود زيرا با بروز‌رسانی ويندوز مشکلات امنيتی و کارکرد ويندوز برطرف نخواهند شد. بصورت پيش‌فرض گزينه Automatically get device drivers, apps and info for new devices فعال می‌باشد که عبارت On که در روبروی آن نوشته شده است نشان‌دهنده فعال بودن اين گزينه است. با فعال بودن اين گزينه با اتصال سخت‌افزار جديد نرم‌افزارهای مربوط به آن بصورت خودکار دانلود خواهند شد .

روی دکمه Next کليک کنيد.

                              

در قسمت Send Microsoft info to help make Windows and apps better شما به ماکروسافت دسترسی می‌دهيد تا به اطلاعات مختلفی که در اين قسمت طبقه‌بندی شده‌اند دسترسی داشته باشد تا ماکروسافت بتواند مشکلات احتمالی موجود در سيستم‌عامل ويندوز را شناسايی کند . بصورت پيش‌فرض تمامی اين گزينه‌ها برابر off يا غير فعال هستند .

روی دکمه Next کليک کنيد  .

                                                              
   در قسمت Check online for solutions to problems شما به ويندوز دسترسی می‌دهيد تا برای رفع مشکلات احتمالی در کار با ويندوز راه حل‌هايی را دانلود کرده و نمايش دهد. در قسمت Share info with apps دو گزينه وجود دارد توسط گزينه اول شما به app ها :app )نرم‌افزارهايی که در ويندوز نصب می‌کنيد) دسترسی می‌دهيد تا به نام و تصوير حساب کاربری شما دسترسی داشته باشند، توسط گزينه دوم نيز محل جغرافيايی که شما در آن قرار دايد برای مثال شهر تهران توسط app ها قابل دسترس خواهد بود .

روی دکمه Next کليک کنيد .

                             

در اين قسمت شما بايد آدرس ايميل خود را به عنوان يک حساب کاربری ماکروسافت وارد کنيد. با اين کار زمانی که در يک کامپيوتر ديگر با اين حساب کاربری وارد شويد در صورتی که به اينترنت متصل باشيد مشخصاتی مانند تصوير حساب کاربری، رنگهای تعيين شده در محيط ويندوز و ... بصورت خودکار تنظيم می‌شوند علاوه بر اين مورد شما با اين نوع حساب می‌توانيد از Windows Store نرم‌افزار دانلود کنيد برای ايجاد يک آدرس ايميل روی گزينه Sign up for a new email address کليک کنيد. اکنون نمی‌خواهيم يک حساب ماکروسافت را وارد کنيم .

برای اين کار روی گزينه Sign in without a Microsoft account کليک کنيد .

                             

 در اين قسمت دوباره مزايای استفاده از حساب کاربری ماکروسافت نوشته شده است. برای ايجاد يک حساب کاربری ماکروسافت روی دکمه Microsoft account بايد کليک کنيد.
برای ايجاد يک حساب کاربری در اين ويندوز روی دکمه Local account کليک کنيد .

                                 

در اینجا بايد کد کاربری و رمز عبور برای اين ويندوز را تعيين کنيم. در قسمت User name کد کاربری وارد می‌شود. عبارت Eniac را تايپ کنيد
برای تعيين رمز عبور روی جعبه متن Password کليک کنيد .
در ادامه عبارت eniac123 را به عنوان رمز عبور وارد می‌کنيم .
برای آنکه ببينيم رمز عبور را درست وارد کرده‌ايم يا خير ماوس را روی آيکون مشخص شده برده و دکمه چپ ماوس را فشرده نگه‌ داريد تا رمز عبور را مشاهده کنيد. سپس برای ادامه به صفحه بعد برويد،
در ادامه در جعبه متن Reenter password همين رمز عبور را دوباره وارد می‌کنيم. در قسمت Password hint نيز می‌توانيد يک عبارت برای ياد‌آوری رمز عبور وارد نمائيد. در اين مثال عبارت 123 را وارد می‌کنيم
روی دکمه Finish کليک کنيد .
مشاهده می‌کنيد که يک خطا نمايش داده شده است. علت اين خطا اين است که در صفحات قبلی نام کامپيوتر را Eniac تعيين کرديم و نام اين کاربر را نيز دوباره Eniac تعريف کرديم. در ويندوز 8 شما نمی‌توانيد نام کامپيوتر و نام کاربر را يکسان اعلام کنيد. در ادامه نام کاربر را به Eniac-user تغيير می‌دهيم . روی دکمه Finish کليک کنيد .

                              

 حال برنامه نصب ادامه پيدا می‌کند و تا دقايقی ديگر نصب Windows 8 کامل می‌گردد .
اکنون نصب Windows 8 به پايان رسيده است و شما صفحه Start را مشاهده می‌کنيد. با فشردن دکمه ويندوز يا کليک بر روی محل قديم دکمه Start در صفحه Desktop ، اين صفحه ظاهر خواهد شد. در بخشهای بعدی ادامه تمامی اين موارد را بررسی خواهيم کرد .

برای مشاهده صفحه Desktop روی دکمه Desktop کليک کنيد .

                              

 ممکن است که در اين زمان بعضی از سخت‌افزارهای نصب شده بر روی کامپيوتر شما توسط ويندوز شناسايی نشده باشند و ارتباط درستی بين سيستم عامل و سخت افزار ايجاد نشود.
در اين زمان بايد نرم‌افزار رابط بين سيستم‌عامل و سخت‌افزار Driver نصب شود . در Windows 8 نرم‌افزار Drive اکثر قطعات موجود است در صورتی که موجود نبود بايد از CD سخت‌افزار خريداری شده استفاده کنيد يا به سيستم‌عامل ويندوز 8 بگوييد که خودش با دسترسی به اينترنت Drive مورد نظر را دانلود کند که بصورت خودکار اين کار انجام می‌شود .
برای مشاهده ليست سخت‌افزارهای اين کامپيوتر ماوس را در بالا و سمت راست صفحه نمايش (مشخص شده توسط کادر قرمز) ببريد .

                             

 روی گزينه Settings کليک کنيد .  

اکنون گزينه‌های قسمت Settings مربوط به صفحه Desktop را مشاهده می‌کنيد. در صورتی که در صفحه Start قرار داشته باشيد و وارد قسمت Settings شويد گزينه‌های متفاوتی نمايش داده می‌شود و گزينه Control Panel وجود نخواهد داشت.

روی گزينه Control Panel کليک کنيد .

                             

  روی گزينه Hardware and Sound کليک کنيد .

                                                        
   روی گزينه Device Manager کليک کنيد .

                              

در قسمت Other devices مشاهده می‌کنيد که چهار سخت‌افزار شناسايی نشده‌اند. روی گزينه مشخص شده کليک راست کنيد .
روی گزينه Update Driver Software کليک کنيد .

                             


دو گزينه اکنون قابل انتخاب است. با انتخاب گزينه اول درايور از اينترنت دانلود می‌گردد و با انتخاب گزينه دوم درايور از هارد‌ديسک يا CD-Drive خوانده می‌شود.

اکنون به اينترنت متصل هستيم،‌ روی گزينه اول کليک کنيد .

                             

اکنون بعد از مدت زمانی Drive شناسايی و دانلود می‌گردد. در صورتی که ويدوز 8 نتواند Drive مورد نظر شما را پيدا کند خطای روبرو نمايش داده می‌شود. در اين حالت بايد وارد سايت توليد کننده سخت‌افزار مورد نظر شده و درايور ويندوز 8 آن را دانلود نمائيد . توجه کنيد که درايور نسخه 64 بيتی با 32 بيتی متفاوت است.

روی دکمه Close کليک کنيد .

                            

برای بررسی و نصب تمامی قطعاتی که درايور آنها به درستی نصب نشده است، بر روی گزينه Eniac کليک راست کنيد .
روی گزينه Scan for hardware changes کليک کنيد .

                             

   اکنون ويندوز در حال جستجو است. روی دکمه Close کليک کنيد .

                             

 بصورت پيش‌فرض صفحه کليد نصب شده بر روی اين سيستم‌عامل صفحه کليد انگليسی است. می‌خواهيم صفحه کليد فارسی را اضافه کنيم.

روی گزينه Control Panel کليک کنيد .

                            

روی گزينه Add a language کليک کنيد .

                           

در اين قسمت ليست زبانهای نصب شده را مشاهده می‌کنيد هم اکنون فقط زبان انگليسی نصب شده است . روی دکمه Add a language کليک کنيد .

                            

   روی ميله لغزان کليک کنيد تا به حرف P برسيم .
روی گزينه Persian کليک کنيد .

                           

    روی دکمه Add کليک کنيد .

                           

  با اين کار در ليست زبانهای نصب شده زبان فارسی نيز اضافه شد. روی دکمه Close پنجره کليک کنيد .
می‌خواهيم اطلاعات عمومی مربوط به اين کامپيوتر را پيدا کرده و نوع سيستم‌عامل و نسخه آن را شناسائی کنيم. برای اين کار ماوس را به قسمت بالا و سمت راست صفحه ببريد .

                          

روی گزينه Settings کليک کنيد .

                          

 روی گزينه PC info کليک کنيد .

                             

در قسمت Windows edition مشخصات سيستم‌عامل نصب شده را مشاهده می‌کنيد. در اين کامپيوتر سيستم‌عامل Windows 8 Enterprise نصب شده است .

 در قسمت System مشخصات اين کامپيوتر نوشته شده است. در قسمت Rating به اين کامپيوتر رتبه داده می‌شود.

برای رتبه‌دهی روی گزينه مشخص شده کليک کنيد .

                            

  روی گزينه Rate this Computer کليک کنيد .

                             

اکنون بايد مدت زمانی صبر کنيد تا ويندوز سخت‌افزارهای سيستم شما را بررسی کند .
مشاهده می‌کنيد که به اين کامپيوتر رتبه 2.0 داده شده است. اين عدد بين 1 تا 7.9 می‌تواند باشد. ضعيف‌ترين قسمت اين کامپيوتر نيز قسمت Graphic آن است که کمترين نمره را آورده است.

روی دکمه Back کليک کنيد .

                             

 در قسمت Processor نام و نوع پردازشگر اين کامپيوتر نوشته شده است. در قسمت Installed memory (RAM) مقدار حافظه کامپيوتر نوشته شده است .
در قسمت System type مشاهده می‌کنيد که از نسخه 64 بيتی اين سيستم‌عامل استفاده می‌کنيم.

روی دکمه Close کليک کنيد .

                             

 در انتهای اين بخش می‌خواهيم روش صحيح خاموش کردن کامپيوتر را بررسی کنيم. برای خاموش کردن کامپيوتر نبايد کابل برق کامپيوتر را از برق جدا کنيد زيرا ممکن است به فايلهای موجود در ويندوز صدمه بزنيد يا فايلهای شما ذخيره نشود.

برای خاموش کردن کامپيوتر ماوس را به بالا و سمت راست پنجره ببريد .

                                    

 روی گزينه Settings کليک کنيد .

                              

 روی گزينه Power کليک کنيد .
روی گزينه Shut down کليک کنيد .

                              

 اکنون کامپيوتر در حال بستن فايلها و خاموش شدن است و بايد مدتی صبر کنيد .